Basında Biz

2011 İSTANBUL  TURİZM ÖDÜLLERİ

İstanbul Valisi HÜSEYİN AVNİ MUTLU

Kültür ve Turizm Bakanı  ERTUĞRUL GÜNAY

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı KADİR TOPBAŞ

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet MİSBAH DEMİRCAN

NADİR GÜLLÜOĞLU

İstanbul  Rehberler Odası Başkan Yardımcısı Dr. SEDAT BORNOVALI

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri MUSTAFA İSEN

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü

TÜRSAB Başkanı BAŞARAN ULUSOY

Tanıtma Genel Müdürü Cumhur GÜVEN TAŞBAŞI

Türkiye Gazeteciler Genel Başkanı ÖZKAN ALTINTAŞ

YENİ ALBÜMÜ CEYLAN 2011 ARABESK’İ KUMKAPI DENİZKIZI BALIK RESTAURANT’TA KUTLADI!…

28/04/2011

Sanatçı  CEYLAN 18 yıl aradan sonra ARABESK şarkılarını KUMKAPI DENİZKIZI BALIK RESTAUARNT’TA Basın Yemeği  Eşliğinde kutlayan  CEYLAN AŞKI bulamadığı için DERTLİ…

Sıra Tarih Yayın İl Tiraj Başlık Sayfa Kupürler
1 01.05.2011 Sabah la Günaydın İstanbul 366.205 AŞKI ARIYOR AMA BULAMIYOR! 11


YAŞAMDAN DAKİKALAR PROGRAMINDA NEBİL ÖZGENTÜRK DOĞUM GÜNÜNÜ DENİZKIZI BALIK RESTAURANT‘DA DOSTLARIYLA KUTLADI!…

2  TEMMUZ CUMA GECESİ ESRA EROL &ALİ ÖZBİR ÇİFTİ NİKAHLARINDAN SONRA DÜĞÜN YEMEĞİNE KUMKAPI DENİZKIZI BALIK RESTAURANT’A GELDİLER.
EVLİLİK PROGRAMI YARATICISI ESRA EROL BUGÜN EKRANLAR ÖNÜNDE KIYILAN NİKAHTAN SONRA EKİBİYLE DENİZKIZI BALIK RESTAURANT”A YEMEĞE GELDİ.
MEKAN’A FASIL EŞLİĞİNDE,KONFETİLER VE MEŞALELER EŞLİĞİNDE GİREN ESRA EROL&ALİ ÖZBİR ÇİFTİ YEMEĞİN ARDINDAN EKİBİYLE ÇOK GÜZEL EĞLENEN ÇİFT DAHA SONRA ALİ ÖZBİR’İN DOĞUM GÜNÜ VE DÜĞÜN PASTASI OLARAK HAVAİ FİŞEK EŞLİĞİNDE PASTALAR KESİLİP MASADA DANSÖZ OYNATILDI.
GECENİN SONUNDA İSE KUMKAPI DENİZKIZI BALIK RESTAURANT
İŞLETME SAHİBİ MUSTAFA MELEKOĞLU
YENİ EVLİ ÇİFTLERE MUTLULUK PLAKETİ VERİRKEN OBJEKTİFLERE POZ VERDİLER.

BAYRAK TAKDİM TÖRENİ

Fatih Kumkapı’daki 19 Restorana “Yıldızlı Bayrak” verildi.

Fatih Belediyesi ile İstanbul Lokantacılar Odası tarafından belirli koşulları yerine getiren Kumkapı’daki lokantalara “Yıldızlı Bayrak” verildi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Fatih’in Türk Mutfağı’na ait değerlerini ön plana çıkarmaya yönelik bu projede amaç, denetleme değil; iyiyi, kaliteliyi ödüllendirme, diğer firmaları da özendirmedir” dedi.

Kumkapı, Valentino Kartallar Restoran’da düzenlenen ‘Yıldızlı Bayrak’ dağıtım programına Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sayit Karabağlı, Niyazibey Lokantaları Sahibi Niyazi Manav, Kumkapı Esnaflar Derneği Başkanı Kemal Duranoğlu ve Kumkapı esnafı katıldı.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ‘Yıldızlı Bayrak’ projesinin dört sene önce hayata geçirildiğini belirterek, Mutfak kültürünün milleti oluşturan kültürel değerlerden biri olduğuna dikkat çekti. Başkan Demir, turizmin merkezi olan Tarihi Yarımada’da bu değerlerin korunması gerektiğini belirterek, “Yıldızlı Bayrak Projesi”nin hijyen, gıda güvenliği, kalitesi, fiyat içeriği denetlenen lokantaların prestijini arttırmak gibi bir işlevinin de bulunduğunu anlattı. Projenin vatandaşa sağlıklı ürünler sunmak, lokantaların daha temiz ve hijyenik çalışmalarını sağlamak, tanımını yapmak, sınıflandırmada objektif kriterler koymak ve personele eğitim sağlamak gibi amaçları bulunmaktadır.” dedi. Demir, vatandaşlara da lokantalarda yıldız aramaları önerisinde bulundu.

Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş, son yıllarda Türkiye’de zihniyet devrimi yaşandığına dikkat çekerek, kentsel dönüşüm projeleriyle 30 yıldan daha az bir zaman dilimi içerisinde İstanbul’un çehresinde ciddi bir değişim beklediğini ifade etti. Tarihi Yarımada Fatih’te özellikle turizme yönelik hizmet eden lokantaların hijyen, kalite ve fiyatta bir istikrar sağlaması gerektiğine vurgu yaptı. Yerli ve yabancı turisti rahatsız ederek hanutçuluk yapanları da uyaran Karakaş, “Her şey para ile ölçülmemeli. İyi propaganda, iyi ağırlama, güler yüzlü hizmetin mutlaka geriye olumlu dönüşlerinin olacağını söyledi.

Toplantıya katılan İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sayit Karabağlı da “Yıldızlı Bayrak” projesinin teşvik edici ve rekabeti arttırıcı bir çalışma olduğuna dikkat çekerek, lokantacıların eğitimi için belediye ile birlikte çalışma yapmaya da hazır olduklarını söyledi.

Törende projenin öncülüğünü yapan Niyazi Bey lokantalarının sahibi Niyazi Manav da, Yıldızlı Bayrak projesini hayata geçiren Fatih Belediyesi’ne ve gönüllü olarak bu projeye katılarak, eksiklerini tamamlayan esnafa teşekkür etti. Manav, merdiven altı gıda işi yapanları ciddi bir şekilde eleştirerek, lokantacılık işinin çok önemli olduğunu ve kişilerin vicdanlarına bırakılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Kumkapı Esnaflar Derneği Başkanı Kemal Duranoğlu, Fatih Belediyesi’nin Eminönü ilçesini bünyesine katmasıyla birlikte iki senedir Kumkapı’nın daha da güçlendiğini ve kabuk değiştirdiğini belirtti. Duranoğlu, turist çekmenin çok ciddi bir çaba gerektiğini ve bunun için de ‘Yıldızlı Bayrak’ projesinin kendileri için büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sayit Karabağlı üç yıldız alan restoranlara, Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş 4 yıldız alan restoranlara, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de Kumkapı’da tek 5 yıldız alan Kalamar Restoran’a Yıldızlı Bayrak ve belgesini verdi. Birlikte çektirilen hatıra fotoğrafının ardından törene katılanlar Yıldızlı Bayrak alan lokantalardan getirilen yemeklerin tadına baktı. Kumkapı Müzisyenleri Orkestrası da mini bir konser verdi. Kumkapı Esnaflar Derneği Başkanı Kemal Duranoğlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e bölgelerine hizmetlerinden dolayı bir teşekkür plaketi ve çiçek verdi.

YILDIZLI BAYRAK NEDİR?

“Yıldızlı Bayrak Projesi”, Fatih Belediyesi ve İstanbul Lokantacılar Odası ile Niyazi Bey Lokantalarının sahibi Niyazi Manav’ın da katkılarıyla, Fatih sınırları içerisinde faaliyet gösteren lokantaların gıda güvenliğini, kalitesini, fiyat içeriğini sağlamak ve lokantalarımızın prestijini arttırmak amacıyla başlayan bir projedir. Projenin amaçları arasında, vatandaşa sağlıklı ürünler sunmak, lokantaların daha temiz ve hijyenik çalışma ortamı oluşturmaları da esasları arasında da lokantanın tanımını yapmak, mutfak hijyeni sağlamak, sınıflandırmada objektif kriterler koymak ve personele eğitim sağlamak bulunmaktadır.

Dünyanın her yerinde otellerin sınıflandırılması hep yıldızlarla ifade edilmiştir. Bu yıldızlar, hem kalite, hem de fiyat içeriğinden, bir müşteri kalacağı oteli bu yıldızlarla tayin edebilir. Oteller kalitelerini yıldızlarla ifade ederken otellerin ayrılmaz bir parçası olan lokantalar da aynı uluslar arası sistem uygulanabilmektedir. “Yıldızlı Bayrak Projesi” lokantaların yıldızlarla sınıflandırılmasını esas alan bir projedir.

Neden Yıldızlı Bayrak?

Dengeli ve sağlıklı beslenme insanlığın en temel ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Çeşitli sorunlar, beslenme sorunlarını beraberinde getirmekte; gıda güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Gıda güvenliği, insanların her zaman sağlıklı yaşam için gerekli olan gıda ihtiyaçlarına yeterli, sağlıklı, güvenilir ve besleyici gıdaya fiziksel ve ekonomik olarak erişmeleri ve bunu sürdürebilmeleri durumudur. Bütün gelişmiş ülkelerde gıda konularında temel ilke, tüketicinin sağlıklı ve nitelikli gıdalarla beslenerek sağlığının korunması ve gıda alımında aldatılmasının önlenmesidir. Gıda yoluyla bulaşan hastalıklar, en başta gelen sağlık sorunlarıdır. Sağlıklı gıda üretimi, sağlıklı üretim teknikleriyle mümkündür. Bunun için uygulanabilir üretim kriterleri belirlenerek hayata geçirilmesi için etkin denetimlerle bu kriterlerin sürekliliği sağlanmalıdır.

“Yıldızlı Bayrak” Fatih Belediyesi sınırları içinde insan sağlığına, tüketici haklarına saygı gösteren nitelikli ve temiz tesislere verilen değerin belgesidir.

İşte bu nedenlerle Fatih Belediyesi “Yıldızlı Bayrak Projesi”ni hayata geçirmiş ve yapılan denetimlerle belge almaya hak kazanan işletmelerimize belge ve yıldızlı bayrak vermiştir.

TANITIM FİLMİMİZ

Tanıtım Filmimizi izlemek için tıklayınız.

HATIRA DEFTERİ

Hatıra Defterimize ulaşmak için lütfentıklayınız